Jak relaxovat a taky trochu něco k panické poruše
10December
Tento článek obsahuje nahrávky relaxace autogenní trénink. Čtěte dál.
Často se o někom řekne, že „neumí relaxovat“. Myslí se tím, že je neustále v pohybu, spíš aktivní, stále něčím zaujatý. To ještě nemusí znamenat, že neumí relaxovat.
Lidi se ve skutečnosti uvolní nejrůznějšími způsoby. Nejčastěji to bývá tak, že se setkáme s lidmi, které máme rádi, se kterými je nám dobře, se kterými se dobře bavíme, je legrace. Jen tak povídáme a vtipkujeme a nemyslíme na povinnosti ani starosti, které všichni vždy máme.
Někdo jiný rád sportuje, při sportu spálí tu přebytečnou energii, která se vytváří a skladuje v našem těle ve formě svalového napětí, když jsme ve stresu.
Taky chodíváme do přírody, pobyt v přírodě uvolňuje napětí, dodává nám energii. Dvě hodiny týdně strávené v přírodě nám prý zvyšují šance na dobré duševní zdraví.
Někdo zase maluje, jiný hraje na piáno, věnujeme se dalším koníčkům, jejichž smysl bývá jediný – dát nám potěšení z činnosti samé, aniž bychom něco museli.
Někdy ale ani tohle vše nestačí. Někteří lidé se snáz dostávají do napětí než jiní. Můžou mít z různých důvodů potíže uvolnit se v kontaktu s ostatními nebo i při svých oblíbených činnostech je mysl stále odvádí ke starostem. Když je napětí v těle moc, stává se z něj úzkost, a když je i úzkosti moc, stává se z ní panická ataka.
Když je stresu dlouhodobě moc, tělo začne protestovat
Panická ataka nás často zaskočí, nerozumíme, co se děje. Člověku se udělá nevolno, začne se mu špatně dýchat a má pocit, že se zadusí. Často se rozbuší srdce tak intenzivně, že se začneme bát infarktu. Někdy se motá hlava, brní ruce a/nebo nohy nebo dokonce celé tělo, je to intenzivní a nepříjemný stav, který člověka zaplaví a vyděsí, čímž se ještě dál panická ataka prohloubí. Tento stav ve skutečnosti naše zdraví neohrožuje, ale jeho příznaky jsou převážně fyzické a proto i děsivé. Tělo prostě začne hlasitě protestovat proti nesnesitelné dlouhodobé přemíře stresu. Říká: „už dost, už to nesnesu, udělej s tím už něco!!!“
Panické ataky přicházejí často bez varování, často i u lidí, kteří sami sebe považují za silné a vyrovnané a ignorují vysokou míru stresu, kterému jsou vystavení. Často postihují lidi, kteří musí být stále silní, kteří toho vydrží až příliš mnoho.
Někdo musí relaxovat víc „vědecky“
Když běžné činnosti, kterými se lidé uvolňují a zbavují napětí, nestačí, je potřeba relaxovat víc „vědecky“. Je potřeba se aktivně, cíleně a soustředěně věnovat činnosti, která se nazývá „relaxace“. Jedná se o různé cílené relaxační techniky. Ty můžou vypadat různě.
Autogenní trénink
Já jsem pro vás připravila dvě nahrávky na relaxaci, která se nazývá autogenní trénink. Je to klasická metoda uvolňování svalů a tím i duševního napětí, kterou se často učí klienti různých psychoterapeutických zařízení. Doporučuju ji často svým klientům, protože je ověřená a účinná. Pomáhá udržet míru stresu na přijatelné úrovni, aby se z něj méně často stávala úzkost a aby se eliminovaly záchvaty paniky.
Metodu vytvořil Johannes Heinrich Schultz (1884 – 1970), německý psychiatr a psychoterapeut. Autor nemá moc sympatickou minulost, v podstatě podporoval nacistickou ideologii, nicméně jeho autogenní trénink je skvělá, bezpečná a přínosná metoda, která se využívá celosvětově a jeho účinnost byla mnohokrát ověřena.
Jak cvičit
Cvičení spočívá v tom, že v leže na zádech dáváme sami sobě vnitřním hlasem instrukce a představujeme si jednotlivé části těla jako těžké a teplé. Když se rozhostí pocit tepla a tíže, představujeme si svůj dech jako pravidelný a snadný, srdeční tep jako zdravý a klidný a čelo chladné. Vnitřní instrukce jsou jakousi sebe-hypnózou, autosugescí, která pomáhá navodit stav fyzického i mentálního uvolnění. Když se totiž uvolní svaly, mozek si toho všimne, protože dostává informace ze svalů, a řekne si: „Ha, když jsou svaly těla uvolněné, asi se nic neděje, asi jsem v klidu a v bezpečí, ničeho se nebojím a na nic se nechystám. Takže můžu spustit systém odpočinku a trávení.“ Když se tedy naučíme cíleně uvolňovat svaly, pomůžeme nervovému systému, aby následoval a spustil a podpořil klidový režim.
Při cvičení by vám mělo být teplo a pohodlně. Cvičíme nejlépe v leže na zádech, při cvičení zůstáváme v klidu, bez pohybu.
Nahrála jsem vám pro vás mírně obměněné verze klasického autogenního tréninku. Nahrávky vás cvičením provedou, jsou to jednoduché instrukce, které stačí si pustit a jednat podle nich. Pokud byste se báli si rovnou lehnout a relaxovat podle hlasu, když nevíte, co bude dopředu říkat, můžete si nahrávku nejdřív poslechnout, abyste věděli, co vás čeká, a cítili se v bezpečí a pohodlně.
Autogenní trénink přes den
Autogenní trénink na usnutí
Relaxace přes den
Verze „přes den“ je pro relaxaci v průběhu dne. Obsahuje víc úvodních instrukcí a na závěr obsahuje probouzení ze stavu relaxace tak, aby nedošlo k motání hlavy, poklesu energie, ospalosti a podobně. Když si ji uděláte přes den, pravděpodobně zjistíte, že jste si báječně odpočinuli a načerpali novou energii. Zkuste u této denní relaxace zůstat vzhůru, abyste skutečně umožnili svalům se uvolnit a zároveň abyste si nenarušili spánkový rytmus a neprobudili se omámení. Neměli byste ve stavu relaxace setrvat víc než 20 minut, protože pak hrozí malátnost.
Relaxace na usnutí
Verze „na noc“ je stejná jako první, jen s méně instrukcemi na začátku a končí stavem kompletního uvolnění, chybí tam probouzení a aktivizace. Pokud si budete pouštět relaxaci na noc, netrapte se příliš tím, že jste přeslechli instrukce, neberte je příliš vážně, prostě plujte na instrukcích a co budete potřebovat slyšet, to uslyšíte. Netrapte se, jestli po relaxaci hned neusnete, v každém případě vám pomůže se uvolnit a tím zvýší pravděpodobnost lepší kvality spánku. Můžete si k tomu pustit taky relaxační hudbu, to už je nad mé současné technické možnosti.
Jak poznám, že potřebuju relaxovat pomocí relaxačních technik?
No třeba už to, že si čtete tento článek, na to může ukazovat. Máte pocit, že je pro vás těžké se zastavit, zklidnit, uvolnit? Trpíte na úzkosti? Děláte si stále starosti? Jste neklidní, roztěkaní? Cítíte se vyčerpaní? Pokud něco z uvedeného platí, asi potřebujete dělat něco jinak než teď, abyste se mohli cítit líp. Můžete zkusit, jestli by vám autogenní trénink v mém podání vyhovoval.
Žádná technika nikdy není vhodná pro všechny, žádné opatření nikdy nepomůže všem. Pokud vám autogenní trénink z různých důvodů nevyhovuje, nezoufejte a hledejte dál, relaxačních metod je celá řada. Autogenní trénink není určený pro lidi trpící epilepsií nebo psychotickou poruchou.
Category: – Blog, Ostatní, Zdraví a spokojenost
Témata
Komentáře
Warning: Use of undefined constant comments - assumed 'comments' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/18797/katkamatouskova_cz/www/wp-content/plugins/get-recent-comments/get-recent-comments.php on line 928
Warning: Use of undefined constant comments - assumed 'comments' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/18797/katkamatouskova_cz/www/wp-content/plugins/get-recent-comments/get-recent-comments.php on line 928
Warning: Use of undefined constant trackbacks - assumed 'trackbacks' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/18797/katkamatouskova_cz/www/wp-content/plugins/get-recent-comments/get-recent-comments.php on line 929
Warning: Use of undefined constant trackbacks - assumed 'trackbacks' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/www/18797/katkamatouskova_cz/www/wp-content/plugins/get-recent-comments/get-recent-comments.php on line 929