Katka na gauči

Potřebuju kouče?

13listopad

Obrázek k článku

„Co máš na koučování nejradši?“ zeptala se mě v začátku mé koučovací kariéry asi tak v roce 2010 jedna koučka z USA, která byla na návštěvě v Čechách a setkávala se náhodně s kolegy. „Nechat se koučovat,“ na to já. Kdo z vás u kouče nikdy nebyl, asi si to nedovede představit, ale je to opravdu zážitek, který stojí za to mít. Znovu se mi to připomnělo minulý týden, to jsme na konci února 2018, kdy jsem na workshopu o minimalistickém koučování od přední slovenské koučky Kláry Giertlové zažila 15 minut koučování v režimu fast forward a vyřešila jsem si dlouhodobý problém s konkrétním špatným návykem, který se zdál neodstranitelný. Je to kouzlo toho, že 1) o problému mluvím a 2) zaměřuju se na řešení, a u toho mě kouč udržuje. Řešení pak někdy bývá až zázračně snadné.

Jestli už vás taky několikrát napadlo najít si kouče nebo vám to někdo radil, ale nejste si jistí, že jste na to ten správný adept, projděte si následující body. Třeba vám to ulehčí rozhodování.

 1. Cítíte značnou nespokojenost s určitou oblastí života nebo celkově menší spokojenost v životě
 2. Máte pocit, že jestli se nic zásadního nestane, vaše nespokojenost se bude dál zhoršovat
 3. Snažíte se důvod své nespokojenosti vyřešit, ale už dlouho jste na mrtvém bodu
 4. Hovořit s přáteli/partnerem na dané téma vám nepomáhá nebo se tomu vyhýbáte
 5. Hýbete se dopředu, ale příliš pomalu a jste s tím nespokojeni

Pokud jste odpověděli ano u bodu 1 a 2 a máte celkově aspoň tři ano, zvažte koučink. Můžete být překvapeni, jak rychle je možné přehoupnout se přes mrtvý bod a vyřešit svoje problémy. Často stačí i jen jediné sezení k tomu, abyste se posunuli víc než za celý předchozí rok.

Například Martina. Přišla s tím, že je velice nespokojená ve svém zaměstnání, ale cítila se v pasti. „Nic jiného neumím. Nevím, co bych mohla dělat jiného.“ Probíraly jsme v průběhu dvou sezení postupně ty největší důvody, proč je tak nespokojená a nemotivovaná v zaměstnání, o něž kdysi velmi usilovala a dala hodně energie tomu, aby ho mohla vykonávat.

„Čas. Moje práce je projektová a když běží projekt, nemůžu si ani domluvit schůzku s kamarády, protože když si ji domluvím, skoro vždycky to pak ruším. Kamarádi už se mnou ani nepočítají. A nemám vůbec žádný čas dělat jiné věci, které mě baví.“

Martina neměla možnost dobíjet v průběhu projektu baterky a došla až do bodu, kdy pro ni bylo obtížné ráno vůbec vstát a do práce odejít. Tyhle stavy začaly asi rok předtím, než za mnou Martina přišla, a zhoršovaly se.

„A taky obsah těch projektů. Kdyby byl smysluplnější, klidně bych obětovala i svůj osobní čas a dobíjela baterky mezi projekty.“

„Co vás na vaší práci baví?“

„Že to je náročné na organizaci, na koordinaci jiných lidí. Že by to nedovedl každý, aby všechno šlapalo.“

„Takže náplň práce vás baví, problém je v tom, jak je organizovaná?“

Martině došlo, že by nejraději dělala v práci podobné úkoly a využívala ty samé kompetence, ale za jiných podmínek.

„A co vás drží od toho udělat změnu?“

„Ten pocit, kolik jsem investovala do toho, abych se do oboru mohla dostat.“

To byla základní příčina, proč se Martina nemohla pohnout dál. Tomu se říká „utopené náklady“. Pocit těchhle utopených nákladů nás často drží v pasti, zažila jsem to u více klientů. S Martinou jsme našly řadu jiných oblastí, kde by mohla uplatňovat svůj talent.

Vlastně ani nevím, jestli Martina změnila práci. Píše mi, že se cítí mnohem klidnější a že se věci v jejím životě hýbou dopředu. Tak to s koučováním je. Často nedoprovázím člověka celým procesem změny, protože největší pomoc je potřeba na začátku. Jakmile se proces změny spustí, často běží sám od sebe, tedy lépe řečeno člověk s tím často už nepotřebuje pomoct. Najednou je jasné, co má dělat.

Jestli chcete vědět o koučování ještě trochu víc, můžete se podívat na moje video „Proč je změna tak těžká?“

Share


Komentáře k článku (1)

 1. 1
  Karolína Šrahůlková 9.5.2014 (13:48) #

  Myslím, že kouč může fungovat především jako dobrý přítel, kterému se třeba stačí jen vypovídat. Má jiný, nezávislý, pohled na určitý problém a to je myslím velmi důležité.

  Odpovědět

Přidejte svůj komentář
Témata

Komentáře

Archiv