Katka na gauči

Knihy, které mě hodně ovlivnily

21květen

 

 

 

Jeden z mých oblíbených autorů (a nejsem sama) je Tim Gallwey a jeho série Inner Game (v překladu něco jako hry, které hrajeme sami se sebou).

Gallwey ve (velké) zkratce píše, že proto, abychom 1) dělali věci lépe a 2) abychom si je přitom více užívali, musíme se odnaučit hodnotit, zda děláme danou věc dobře nebo špatně. Jde o to vidět své výsledky reálně, jak jsou, a zejména si všímat, jaký náš krok vede k jakému výsledku, aniž bychom mu ale  připsali znaménko plus nebo mínus. Znaménka plus a mínus hladí nebo ničí naše ego – jsou na škále od „jsem skvělý, nejlepší na světě a nikdo na mě nemá“ až po „jsem zcela k ničemu, odpad lidstva“ a to pak ve skutečnosti brání našemu učení a zlepšování se v tom, co děláme.

Gallwey nejdříve vedl své klienty, jež koučoval v tenise, aby se lépe soustředili na svou činnost. Měli pozorovat míč a říkat mu, jak přesně se točí.  „Čeho jste si všiml“? byla jeho kouzelná věta.  Díky většímu soustředění klient přestal hodnotit, jestli se mu hra daří nebo ne, vnímal pouze, kde míč přesně udeřil, jak při tom stál, jak měl napřaženo, a kam míč dolétl. Všímat si věcí vyžaduje koncentraci a zároveň si všímáme bez hodnocení. Nehodnotící pohled na naši činnost urychluje učení a zlepšování.

Udělám zde velkou zkratku, protože popsat přesněji Gallweyovy myšlenky bude vyžadovat více času. Položím vám velice obecnou otázku zaměřenou na všímavost.

Čeho jste si dnes u sebe všimli? Zkuste si odpovědět i přesto, že nevíte, na co konkrétně se máte zaměřit. Já například jsem si všimla, že když jsem dnes udělala jeden malý krok ke svému dlouhodobému cíli, měla jsem větší chuť udělat další kroky a teď večer se díky tomu cítím mnohem lépe než včera.

Takže ještě jednou, čeho jste si dnes u sebe všimli? Obraťte pozornost dovnitř, pusťte si film svého dnešního dne, jak probíhal, a zkuste si všimnout něčeho, co bylo pro vás významné, například bylo jinak než jindy, ať už k lepšímu, nebo k horšímu.  Jaký to mělo na vás vliv ? Máte? Jaký z toho plyne pro vás závěr? Je to něco, co můžete například zkusit zopakovat? Nebo naopak, vyhnout se tomu?

Share


Přidejte svůj komentář
Témata

Komentáře

Archiv

Menu