Katka na gauči

Jak na prokrastinaci III

2květen

Obrázek k článku

V předchozím článku jsem zmínila několik způsobů, jak překonávat prokrastinaci. Záměrně říkám překonávat a ne překonat. Návyky se mění pomalu a není to zadarmo. V tomhle článku zmíním dvě další věci, které můžou pomoct pouštět se do věcí, i když se vám nechce.

Nemůžu odpočívat, nemám na to čas

Chroničtí prokrastinátoři se často obírají o energii k činnosti, tím, že si zakazují nebo neumožní odpočinek. Často nejsou schopni se pustit do úkolu, protože prostě nejsou dost odpočinutí. Většinu času na odpočinek stráví přemítáním nad tím, co by ještě „měli“, a nebo ho stráví ho v napětí z úkolu, který „musí“ udělat, ale právě ho odkládají. Někdy se pro překonání tohoto problému používá tzv. zpětné plánování. Vezměte si kalendář a do něj si naplánujte všechny příjemné a odpočinkové činnosti, které byste si rádi dopřáli. Tím si jasně vymezíte, jaký časový prostor máte na práci. Odpočinek potom dodržujete bez ohledu na to, jestli jste přes den prokrastinovali nebo ne. Zdá se to zvláštní, ale dodržovat odpočinek je součástí úspěšného řízení sebe sama, stejně jako překonání prokrastinace.

Plánování a nástroje na podporu soustředění

Pracuju jako nezávislý profesionál a nikdo mi neříká, co mám nebo nemám dělat. Takže si musím svou práci plánovat. Když nemám představu, co daný den chci udělat, s mnohem větší pravděpodobností si ráno pustím Facebook nebo LinkedIn a zůstanu na něm hodinu, právě tu hodinu, kdy bych byla nejčerstvější k práci.

Mně osobně pomáhá překonat „Odpor“, o kterém mluví Robert Vlach ve své knize Na volné noze, když mám jasnou představu toho, co chci za daný den zvládnout. K tomu zase pomáhá mít dlouhodobější plán na měsíc a rok.

V každodenní práci mi pak nejvíc pomáhá technika Pomodoro. Je překvapivě jednoduchá. Pracuju 25 minut v kuse na jedné věci, pak si udělám přestávku 5 minut, a potom dalších 25 minut. Nevěřili byste, jak moc to pomůže udržet pozornost. Když se mi chce odbočit k jiné činnosti, podívám se na hodiny a vidím 9 minut. No, 9 minut to ještě zvládnu. O technice Pomodoro se víc dočtete třeba tady. (Na měření času mám aplikaci Clockwork Tomato, která mi odměřuje čas na práci a čas přestávek a umí spoustu dalších vychytávek, které nevyužívám.)

Jestli chcete, podělte se s tady ostatními o to, co vám osobně zabírá proti prokrastinaci.

Share


Přidejte svůj komentář
Témata

Komentáře

Archiv

Menu