Už je to tak, používám svůj chytrý telefon opravdu na kde co. 1) Na telefonování. 2) Na maily. 3) Na relaxace. 4) Na meditace. Proč ne, když to funguje. V předchozím příspěvku jsem představila aplikaci ISleepEasy, která může pomoct při potížích s usínáním a zlepšit kvalitu spánku. Dnes vám představím svojí oblíbenou aplikaci zaměřenou na mindfulness.
Aplikace se jmenuje Buddhify, ale nenechte se jménem odradit. Praxe rozvíjení mindfulness neboli všímavosti má sice kořeny zejména v buddhismu, ale od 60. let minulého století se postupně dostává do našeho euro-amerického mainstreamu. Aplikace se zaměřuje právě na rozvíjení všímavosti, všechny náboženské a duchovní otázky nechává stranou a hodí se pro lidi bez ohledu na jejich ne/duchovní založení nebo vztah k pojídání masa. Aplikace je bohužel pouze v angličtině, ale co naděláte.
Co je mindfulness
Mindfulness neboli všímavost je populární pojem, všude se o ní mluví a píše, studují se její pozitivní účinky na lidskou psychiku i zdraví. Je to stručně řečeno schopnost člověka být si vědom všech svých prožitků a zaujmout k nim postoj spíše laskavého a neutrálního pozorovatele než účastníka. Trénink mindfulness může vést ke snížení stresu, zvýšení duševní pohody, dokonce i zlepšení fyzického zdraví skrze posílenou obranyschopnost a podobně.
Vždycky jsem se chtěla naučit meditovat[1], ale až chytré aplikace pro meditaci a relaxace mi to udělaly přijatelně jednoduché. Na rozvíjení všímavosti existuje řada různých aplikací, mezi nejznámější patří Headspace nebo Calm. Mě zaujala Buddhify, mimo jiné protože je pěkně graficky zpracovaná a díky tomu se v ní dobře orientuju. Můžu si zvolit typ meditace podle chuti, potřeby a situace. Aplikaci jsem koupila za 70 korun a dostala všechny meditace najednou bez dalších poplatků. Obsahuje kolem 50 různých nahrávek podle různých typů situací, většina z nich má kolem 5-7 minut. Na obrázku níže vidíte kouzelný vzhled do kruhu uspořádaných situací, při nichž můžete rozvíjet všímavost.
Meditace na tramvajové zastávce
Kouzlo je právě v rozmanitosti situací, pro které jsou v apce cvičení. Třeba na procházce v parku, při chůzi ve městě, pro pauzu v práci, po cestě metrem. Když máte prostoj nebo čekáte na tramvaj, můžete si pustit cvičení nazvané „Waiting around“. Jsou tu velmi užitečné a objevné kategorie jako „Nemoc“, „Nepříjemné pocity“ a „Ve stresu“, které pomáhají zpracovat nepříjemné emoce. A jako třešnička na dortu mě zaujala kategorie „Being on-line,“ která může pomoct zvědomit způsoby našeho přebývání na internetu a sociálních sítích. A kromě toho zde najdeme klasické meditace na rozvíjení pozornosti soustředěním na dech a na rozvíjení laskavosti.
Po nějaké době, kdy už vás přestane bavit si pořád někde pouštět něco do uší, zjistíte, že ve vás principy zůstávají a že vás víc než dřív těší jen tak si být.
Jak na nepříjemné emoce
Jako příklad vám představím jednu z technik zpracování nepříjemných emocí, která se mi obzvlášť líbí. Autoři aplikace ji nazývají „RAIN“. Jednotlivá písmena ze zkratky znamenají „R“ – Recognizing: rozeznat a pojmenovat pocit, který právě zažíváte a procítit jeho fyzické projevy v těle. „A“ – Allowing: přijmout tento pocit, dát mu prostor, umožnit si procítit ho. Přijmout cokoliv, co právě prožíváme, jako realitu, bez dalších negativních impulsů jako jsou výčitky, sebekritika a vztek na sebe. „I“ – Investigating: laskavě pozorovat, co se v nás právě děje, aniž bychom se snažili to potlačit. Jak se cítí tělo? Co se mění? Jak věci vidím? Kde mě to bolí, pálí? Kde to má hranice? Dokážu přijmout, co se ve mě děje, nebo to vnímám přes nějaký filtr? A poslední fází je „N“ – Non-identifying: V té si vytvoříme si větší odstup od toho, co se v nás děje, díky analogii mysli a pocitů jakožto oblohy a mraků. Obloha se nemění, je stálá a větší než to, co se na ní děje. Mraky se objevují, plují, mění se, rozplývají se, zatímco obloha zůstává. Obloha není totéž, co mraky. Stejně tak mysl je větší a má jinou povahu než to, co se v ní odehrává. Díky tomuto pohledu si můžeme vytvořit alespoň maličký odstup od toho, co se v nás právě děje, prostor pro větší klid, ale bez potlačování, sebekritiky a odmítání. To je principem mindfulness – být si vědom toho, co se ve mně děje, přijmout to, procítit a prožít to, ale nenechat se tím vláčet.
Nic se nemá přehánět
Jako všechno je možné i s tréninkem všímavosti přehánět nebo očekávat víc, než může poskytnout. I trénink mindfulness má své kontraindikace. Například u lidí, kteří mají nějaké nevyřešené traumatické zážitky z minulosti, se mohou jako následek meditace negativní pocity vrátit. A u lidí s neprojeveným neboli latentním duševním onemocněním se může toto onemocnění po meditaci projevit. Pro více informací viz například tento článek v angličtině o kontraindikaci cvičení všímavosti. Nicméně pro většinu zdravých lidí jsou cvičení na všímavost opravu prospěšná.
Kam to vede
Když se snažím rozvíjet svojí schopnost všímavosti, jsem dokonale vyrovnaná? Ne. Přestala jsem prožívat nepříjemné emoce? Ne. Přestala jsem si dělat zbytečné starosti? Ne. Ale mám nástroj, aby mi nepříjemné emoce, nevyrovnanost nebo zbytečné starosti nepřerostly přes hlavu.
[1] Na slovo „meditace“ jsou někteří lidi stejně alergičtí jako například na slovo „kouč“ :-). Meditace má mnoho významů. V aplikaci Buddhify jsou meditacemi myšleny různé druhy řízených cvičení zaměřených na uvědomování vlastního těla a procesů v něm, například dechu, fyzických pocitů, myšlenek, emocí a podobně, díky čemuž dochází mimo jiné ke zklidnění a uvolnění.